Skautské středisko Litomyšl

AKTUALITY

07.12.2018

Farní a skautský ples

02.12.2018

Děkujeme Pardubickému kraji!

20.11.2018

Lánská hučka

12.09.2018

Lánská hučka

02.09.2018

Zahájení skautského roku

26.08.2018

A je po táborech

01.04.2018

Úklid černé hory v Litomyšli

16.01.2018

Farní a skautský benefiční ples

10.12.2017

Betlémské světlo

17.09.2017

Lánská hučka

O základně

Skautská celoroční základna na Posekanci slouží po celý rok skautům z Litomyšle, za dodržení nekolika jednoduchých podmínek (hlavně nic nezničit :-) ji půjčujeme i jiným skautským střediskům a dlaším organizacím i jednotlivcům. V celoročním provozu je prostorná hájenka, přes prázdniny funguje jako zázemí stanovému tábořišti. 

UPOZORNĚNÍ!

V současnosti je voda na základně pitná pouze po převaření.

Kvůli velkému letošnímu suchu se může stát, že voda nějakou dobu vůbec nepoteče. Je potřeba počkat, až se voda do vrtu natáhne. Mezitím lze užitkovou vodu brát z pumpy. 

 

 Kapacita základny

Víkend: až 50 lidí
Letní tábory: 40 lidí

Umístění základny

Hájenka stají na kraji louky v lese mezi obcemi Budislav a Proseč, v místě zvaném Posekanec. Pro základní orientaci použijte níže uvedený odkaz, na mísě pak můžete bloudit podle map KČT č. 47: Vysokomýtsko-Skutečsko, pro podrobnější orientaci doporučujeme cyklistickou mapu, kterou vydalo Sdružení obcí Toulovcovy Maštale, hájenka stojí na místě bývalé sklárny. 
Základnu najdete zde:

 

 

Hájenka
V celoročním provozu je prostorná chalupa, kterou po několik let přestavujeme z bývalé hájenky. V přízemí najdete dvě v podstatě obytné místnosti s topením v kamnech. Zelený salonek je nejlépe přirovnat ke klubovně, kuchyně je největší místnotí, kde se v pohodě usadí i pohraje i 40 dětí. Půda je přizpůsobená hlavně k přespávání asi 40 lidí na matracích, nicméně nemá vlastní topení, takže slouží spíš od jara do podzimu. Hygienické zázemí základny tvoří splachovací záchody a jedna sprcha s bojlerem. V kuchyni najdete základní vybavení pro jednoduché vaření pro větší počet lidí (velké hrnce, misky, talíře, příbory, hrníčky apod.), vaří se obvykle na kamnech, po domluvě je možné použít i plynový sporák.

V období prosinec - březen se chata půjčuje za tzv. zimních podmínek, to znamená, že sem jedete s rizikem, že bude vypnutá kvůli mrazu voda, bude omezený provoz sociálního zařízení a cesta od silnice k chatě bude kvůli sněhu neprůjezdná pro auto, zato topiva by mělo být dostatek

 Tábořiště
Po celé prázdniny je základna využívána jako zázemí pro letní tábory. Na travnaté ploše vedle hájenky stavíme 10-15 podsadových stanů. Táborová kuchyně je umístěna v pevné boudě, je plně vybavena kuchyňským nádobím, vaří se na úžasné vojenské polní kuchyni. Jídelna pro tábory přiléhá ke stodole, má pevnou podlahu i střechu a je spolehlivým zázemím i pro nepříznivé počasí. Tábory využívají sociální zařízení v chalupě, stejně jako část jejího přízemí se skladem potravin, ledničkou apod. Celou chalupu je možné táborům půjčit za zvýšený poplatek. Celá oblast Posekance může v suchých létech trpět nedostatkem pitné vody, proto, i když bereme vodu z vlastního nového vrtu, je nutné dodržovat rozumné hospodaření s vodou.  

 Okolí
Základna je umístěná na okraji rezervace Maštale, která je významná především svými pískovcovými skalními městy. O přírodě a možnostech turistického vyžití více na www.mastale.cz 
Nejbližší civilizace je vesnice Budislav, kde najdete poštu, obchod s potravinami, i koupání. Větší obcí je potom Proseč. Do Litomyšle je to po silnici asi 17 kilometrů, autobusové spojení n alince Litomyšl-Proseč je vcelku dobré, nejbližší zastávka - Posekanec je cca 15 minut od základny.

  

 

 

 
Posekanec
Oddíl dobré naděje
Ostříži
Devítky
Tři slunce
 
Redakční systém MaRS 2.0 ▪ regrafika © 2007 ▪ http://www.regrafika.cz