27. 7. 2019

Pro zájemce – pro rodiče

Jaký je rozdíl mezi skautem a junákem?

Oficiální název naší organizace je Junák – český skaut, z. s. , tudíž Junák je českým ekvivalentem ke slovu skaut.

V kolika letech může dítě vstoupit do skautského oddílu?

Od školního věku – tudíž od 1. třídy. Výjimku lze domluvit s vedoucími.
U nás máme:

• světlušky a vlčata – holky a kluci od 6 do 12 let
  • skautky a skauti– holky a kluci od 12 do 15 let
  • rangers a roveři (rádci,vedoucí) – holky a kluci od 16 do 25 let

Jsou oddíly smíšené?

U nás v Litomyšli ne. Fungují tu 2 dívčí a 2 chlapecké oddíly.

Peníze. Kolik skaut bude stát?

V lednu vybíráme roční registrační příspěvek, který se pohybuje kolem 450-550 kč. Část peněz zůstává ve středisku na jeho fungování, oddílu na materiál, cestičky/stezky atp.,  správu klubovny a zbylé peníze odvádíme vyšším organizačním jednotkám, platí se z toho pojištění a časopis pro každého člena oddílu.

Jezdíme také na výpravy. Každá výprava se platí samostatně v den odjezdu vedoucímu a cena se pohybuje většinou do 200 kč.

Skautské tábory patří k nejlevnějším, protože nikdo z nás na nich nevydělává a naopak se všichni podílíme na táborových nákladech. Cena se pohybuje kolem 1800 – 2200 kč, záleží na počtu dní tábora.

Skautské pojmy

oddíl (Tři slunce, Ostříži, Devítky, Trojky) je základní výchovnou jednotkou Junáka

středisko sdružuje několik oddílů dohromady a dává jim právní subjektivitu, stará se o účetnictví, komunikaci s úřady apod.

Junák je jednou z největších organizací v ČR pracujících s dětmi. Je dobrovolné, nezávislé a nepolitické sdružení, které sdružuje členy a členky bez rozdílu národnosti, náboženského vyznání, politického přesvědčení, rady nebo jiných rozdílů.

Jak se přihlásit?

Chcete se přihlásit do skautu? Přijďte na libovolnou schůzku podobně starých dětí a pak už vše nechte na nás. Nebo se nebojte napsat či zavolat. Připojit se můžete kdykoli během roku. Jsi starší a chceš přijít? Určitě uvítáme i někoho k nám do vedení, pokud tě skautování baví, chceš se k nám přidat, realizovat se, nebo jen pomoc se schůzkami či výpravami, ozvi se nám!

Co jsou to schůzky nebo družinovky?

Družinovka je schůzka podobně starých dětí, která se schází jednou za týden a schůzky trvají cca 1,5 hodiny. O program se nám zde starají naši rádci a rádkyně. Scházíme se v našich klubovnách v Naději a na faře. Pokud děti na družinovku nemohou přijít, omluví se dopředu rádci nebo je omluví rodiče.

Výpravy

Jednou či dvakrát za měsíc o víkendu vyrazíme společně na výpravu/výlet. Akce míří do přírody, do měst, ale vyrážíme i za sportem a kulturou.

Tábor

V letních měsících vyrážíme společně na tábor, který trvá 10-14 dní. Je vrcholem skautského roku a všichni se na něj těšíme, protože ho strávíme celý oddíl všichni pohromadě. Táborem nás provází celotáborová hra.

Kde se dozvím o akcích oddílu?

Podrobné informace o výpravách se děti dozvědí vždy minimálně týden dopředu na družinových schůzkách. Veškeré informace jsou většinou aktuální na internetových stránkách oddílů, kde akce pravidelně aktualizujeme a píšeme zde i co si děti mají vzít s sebou. Pozvánky na střediskové akce se objevují i na střediskovém Facebooku. A nebo se nebojte kontaktovat rádkyně či vedoucí.

Kdo se o děti stará?

Vedení oddílů je svěřeno do rukou dospělým vůdkyním a vůdcům, kteří aby mohly vést, musí postupně splnit čekatelskou a vůdcovskou zkoušku na skautských kurzech a absolvovat zdravotnický kurz. Sami prošli našimi oddíly a jsou dlouholetými členy.

Na schůzkách se o děti starají rádkyně a rádci. Ti mají schopnosti k vedení schůzek a postupně se vzdělávají na skautských rádcovských a čekatelských kurzech.

Co dítě potřebuje na schůzku/výpravu?

Potřeby na schůzku jsou v každém oddíle a družině jiné. Ale nebojte, není to nic speciálního, vše se dozvíte na družinových schůzkách.

Na výpravy přes noc budete určitě potřebovat spacák, karimatku, hygienické potřeby, kloudné boty do přírody – nejlípe pohorky nebo podobné outdoorové boty do lesa, pláštěnku, šátek. Doporučujeme pořídit si krosnu – batoh, do kterého vše sbalíte, ať nemusíme po lese chodit s igelitkami a máme prázdné ruce. Navíc se pohodlně nosí a je to užitečná investice na dlouhou dobu. Někdy potřebujeme i ešus – nejlépe hliníkový nebo nerezový, třídílný, ne jídlonosič! a hrníček. Seznam věcí na výpravy je odlišný u každé akce a u každého oddílu, směřujte tedy dotazy vždy na rádce či vedoucího akce. Na tábor a některé výpravy je potřeba oddílové tričko a skautský kroj. Oddílové tričko lze zajistit po domluvě s vedoucími. Skautský kroj lze objednat ve skautském obchodě přes internet nebo ho navštívit osobně. Cena se pohybuje okolo 500 kč. Pro menší děti je ale zbytečné pořizovat kroj nový, brzo z něho vyrostou, a tak se stačí domluvit s jinými dětmi z oddílu, které kroj mění nebo s vedoucím a společně to nějak vymyslíme.

Chci se přidat

V případě, že by ses rád stal součástí některého z našich oddílů, tak Tě mezi sebou rádi přivítáme. Nyní máš několik možností jak postupovat.

1. Kontaktuj vedoucího oddílu. Potřebné údaje najdeš zde.
  2. Napiš nám na Facebook či přímo z našich stránek.
  3. Přijď na jakoukoli schůzku. Rozpis schůzek nalezneš v kalendářích oddílů.

Užitečné odkazy

– stránka hlavně pro starší členy – předpisy, pravidla, zkoušky, celostátní akce

– oficiální skautské stránky pro všechny

– rady a soutěže o tom, jak přežít v přírodě i ve městě