25. 9. 2018

Základna Posekanec

O Posekanci

Skautská celoroční základna na Posekanci slouží po celý rok skautům z Litomyšle, za dodržení několika jednoduchých podmínek (hlavně nic nezničit :-)) ji půjčujeme i jiným skautským střediskům a dalším organizacím i jednotlivcům. V celoročním provozu je prostorná hájenka, přes prázdniny funguje jako zázemí stanovému tábořišti.

Do odvolání jsou zastaveny rezervace termínů a půjčování základny! Tábořiště pronajmout lze.

Umístění základny

Hájenka stojí na kraji louky v lese mezi obcemi Budislav a Proseč, v místě zvaném Posekanec. Pro základní orientaci použijte níže uvedený odkaz, na místě pak můžete bloudit podle map KČT č. 47: Vysokomýtsko-Skutečsko, pro podrobnější orientaci doporučujeme cyklistickou mapu, kterou vydalo Sdružení obcí Toulovcovy Maštale, hájenka stojí na místě bývalé sklárny.

Nebo můžete základnu nalézt ZDE

Kapacita základny

Víkend: až 50 lidí
Letní tábory: 40 lidí

Hájenka

V celoročním provozu je prostorná chalupa, kterou po několik let přestavujeme z bývalé hájenky. V přízemí najdete dvě v podstatě obytné místnosti s topením v kamnech. Zelený salonek (zeleňák) lze nejlépe přirovnat ke klubovně, kuchyně je největší místností, kde se v pohodě usadí i pohraje i 40 dětí. Půda je přizpůsobená hlavně k přespávání asi 40 lidí na matracích, nicméně nemá vlastní topení, takže slouží spíš od jara do podzimu. Hygienické zázemí základny tvoří splachovací záchody a jedna sprcha s bojlerem. V kuchyni najdete základní vybavení pro jednoduché vaření pro větší počet lidí (velké hrnce, misky, talíře, příbory, hrníčky apod.), vaří se obvykle na kamnech, po domluvě je možné použít i plynový sporák.

V období prosinec – březen se chata půjčuje za tzv. zimních podmínek, to znamená, že sem jedete s rizikem, že bude vypnutá kvůli mrazu voda, bude omezený provoz sociálního zařízení a cesta od silnice k chatě bude kvůli sněhu neprůjezdná pro auto, zato topiva by mělo být dostatek.

Tábořiště

Po celé prázdniny je základna využívána jako zázemí pro letní tábory. Na travnaté ploše vedle hájenky stavíme 10-15 podsadových stanů. Táborová kuchyně je umístěna v pevné boudě, je plně vybavena kuchyňským nádobím, vaří se na vojenské polní kuchyni. Jídelna pro tábory přiléhá ke stodole, má pevnou podlahu i střechu a je spolehlivým zázemím i pro nepříznivé počasí. Tábory využívají sociální zařízení v chalupě, stejně jako část jejího přízemí se skladem potravin, ledničkou apod. Celou chalupu je možné táborům půjčit za zvýšený poplatek. Celá oblast Posekance může v suchých létech trpět nedostatkem vody, proto, i když bereme vodu z vlastního vrtu, je nutné dodržovat rozumné hospodaření s vodou.

Voda: V současnosti je voda na základně pitná pouze po převaření.
Kvůli velkému suchu se může stát, že voda nějakou dobu vůbec nepoteče. Je potřeba počkat, až se voda do vrtu natáhne. Mezitím lze užitkovou vodu brát z pumpy.

Okolí

Základna je umístěná na okraji rezervace Maštale, která je významná především svými pískovcovými skalními městy. O přírodě a možnostech turistického vyžití více na www.mastale.cz
Nejbližší civilizace je vesnice Budislav, kde najdete poštu, obchod s potravinami, i koupání. Větší obcí je potom Proseč. Do Litomyšle je to po silnici asi 17 kilometrů, autobusové spojení na lince Litomyšl-Proseč je vcelku dobré, nejbližší zastávka – Posekanec je cca 15 minut od základny.

Ceník

Základna na Posekanci – ceník nájemného platný od 4. 9. 2016:

Chata(hájenka) přes školní rok (min. 10 osob):

• domovské oddíly: 20 Kč/os/den
  • cizí skauti: 50 Kč/os/den
  • ostatní: 80 Kč/os/den
  • elektřina za 1kWh: 5 Kč
  • v případě menšího počtu osob je cena jako za 10 osob
  • při příjezdu zaplacení vratné kauce 1000 Kč, která bude v případě bezvadného předání chaty při odjezdu vrácena

Tábořiště pro letní tábory (min. 25 osob, max. 40 osob)

• osoba za noc ve stanu: 35 Kč
  • používání prostor chalupy: 200 Kč/den
  • elektřina za 1 kWh: 5 Kč
  • poplatek za vyvezení septiku: 500 Kč (+příplatek v nutnosti častějšího vyvezení)
  • v případě menšího počtu osob je cena jako za 25 osob
  • První a poslední turnus může využít slevu 1000 Kč v případě postavení/zbourání stanů a sezónního vybavení tábořiště.

Další možnosti ubytování v klubovnách v Litomyšli.

Rezervace

Rezervace je možná pouze pomocí rezervačního formuláře a je závazná. V případě technických potíží při zadávání rezervace nás kontaktujte na čísle 724 210 318.

Do odvolání je rezervace termínů zastavena. Prozatím lze využít pouze litomyšlským střediskem.

Správce základny a tábořiště:

Kalendář obsazenosti

Provozní řád chaty